bijacz portal

Temat: CCM zakłóca mi inne pasma
Jakim sprzętem dysponujesz - odbiornik, antena?
Tak jak napisałeś - będzie potrzebny tłumik jeśli korzystasz z lepszej anteny. Proponuję na sam początek wypróbować ten.
W najbliższym czasie chyba sam będę musiał takowy zakupić ze względu na przyszłą stację nadawczą Radia Katowice w Bytomiu.
I jeszcze jedno - czy do anteny używasz wzmacniacza? Jeśli tak to nie jestem zdziwiony, że CCM zakłóca ci wszystkie pasma. Takowy eksperyment zrobiłem u siebie - efekt był taki, że na całej skali miałem mix silnych stacji z Kosztów z Radiem CCM z Chorzowa - m.in. mix Maryja+CCM na 107,2 MHz.
Źródło: slaskfm.fora.pl/a/a,127.htmlTemat: Radio Planeta FM na całym podbeskidziu, recepta.
Myślę, że warto zmienić obiekt nadawczy, a nie ERP i polaryzację. Może wreszcie wybrać dla Planety 87,9 obiekt nadawczy na Podbeskidziu z prawdziwego zdarzenia i nie będący koniecznie własnością Emitela. Tylko jaki? Może ta sama lokalizacja co ma Radio Bielsko? Będąc 91 km od nadajnika pod górą (coś ok.1280m npm) Wielki Kopieniec koło Zakopanego bielska stacja odbierała bardzo dobrze. Choć dużo gorzej było i jest na północ oraz w części Beskidów, czyli tam gdzie RB ma docierać.
Co do Planety dodam, że w samym Zakopanem, a dokładniej w dzielnicy - Toporowej Cyrhli (992m npm) odebrałem w średniej jakości sygnał katowickiej Planety 95,1 - 142km od nadajnika! (i pomimo sygnału Radia Maryja z Nowego Sącza)
Źródło: slaskfm.fora.pl/a/a,87.html


Temat: RMF Classic w Częstochowie już nadaje!
Gliwice - tu również słychać RMF Classic - 69km od RTON Błeszno. Pod oknem od strony północnej na Degenie DE-1103 najlepiej słychać na częstotliwości 89,82 i 89,85 MHz z zakłóceniami od Antyradia, a im bliżej 90,00 - także od Radia 90 z Rybnika.

Odbiór chyba zawdzięczam propagacji z kierunku północnych i wschodu, ponieważ dzisiaj pojawiło się (i nadal większość odbiera) u mnie także:
90,17 - Radio Maryja - Zwałowisko - 4/6
Z Częstochowy:
102,60 - RMF Maxxx - Częstochowa (chyba nie z wieżowca na Kwiatkowskiego, bo na maszcie nie wiszą żadne dipole nadawcze) - 3/6
Polskie Radio Euro na 98,92 - bardzo mocny sygnał (6/6)
Złote Przeboje na 96,60 (3/6)
Wszystkie stacje ze Świętego Krzyża, z wyjątkiem 92,3 i 106,5
Raszyn - PR 1 na 102,42 (5/6) i PR 3 - 98,80 (2-3/6)
EC-4 Łódź - Radio Maryja na 87,87 (5/6) oraz Polskie Radio Łódź na 99,22 (2-3/6)
RMF Classic na 94,10 - wieżowiec Altus - 6/6! - nie ma śladów F1; odbiera przy dowolnym ustawieniu anteny
Źródło: mediacentrum.fora.pl/a/a,523.html


Temat: Radio FaMa Tomaszów 92,9 FM

Zastanawiam sie jak to bedzie przy mocy 1 kW (obecnie 200W). Może ktoś ma podobną sytuację, że mieszka w pobliżu nadajnika 1 kW w odległosci około 2 km?

Przy odległości 2 km i mocy rzędu 0.20 kW nie powinno być zadnych zakłóceń w postaci nieporządanych sygnałów, ja mieszkam w odległości ok 1,5 km od nadajnika Radia Maryja pracującego z mocą 1.00 kW, anteny nadawcze widzę z okna, efekty... na wieży żadnych zakłócen poza tym, że RM nadawane na 88.20 MHz ze względu na potęzny sygnał odbieram od 88.00 do 88.40, czasami słabo na 88.45 MHz, na walkmanie mniej wiecej do 92-93 MHz mam przebicia od RM w postaci stałego wytłumionego sygnału (słychać jakby zza "ściany" ), mimo tego przy odpowiednim ustawieniu nawet tak prostego odbiornika moge odbierac dalekie stacje na czestotliwościach oddalonych o 1 MHz od czestotliwości RM. Wiele zależy od odbiornika...

...ale 2 sprawa, zauważyłem iz poziom zakłóceń z nadajników o tej samej mocy moze byc różny, przykładowo zakłócenia od nadajnika ESKI Ostrów (89.30 MHZ, 100 WAT, centrum miasta) pojawiają się max. 300-400 metrów od nadajnika, przy czym odbiór dalekich stacji jest możliwy juz 150- metrów od anteny nadawczej, pracujący w Poznaniu na 98.6 z ta samą mocą nadajnika Radia Afera zakłóca w promieniu 700-800 metrów, a miejskie nadajniki poznanskie mniej wiecej 300-400 metrów, istnieje jeszcze mozliwosc iz ESKA na 89.3 nie nadaje z pelna moca co mogloby sie zgadzac ze wzgledu na to ze zasieg stacji na radiu samochodowym wyniosl... niecale 20 kilometrow, na walkmanie 10-12 km
Źródło: mediacentrum.fora.pl/a/a,11.html


Temat: Radio Maryja
Radia Maryja nie slucham, mowie odrazu. Ale jestem na niego zly za ten smietnik w eterze, ktory wytwarza swoimi "nadajniczkami". Zamiast postarac sie o kilkadziesiat nadajnikow duzej mocy umieszczonych na porzadnych masztach nadawczych (jak to ma chocby RMF FM), Rydzyk woli miec ponad sto nadajniczkow malej mocy umieszczonych w miastach na roznych dziwnych lokalizacjach typu slupek, drzewko, kominek itp. Co wiecej, zdarzalo mu sie juz odpalic nadajniczki tam, gdzie doskonale slychac jego radio z innych nadajnikow. Przyklad, prosze bardzo - Siedlce. Doskonale slychac tu Maryje z RTCN Losice na 107.7 MHz, ale jednak Rydzyk odpalil jakis czas temu nadajnik jeszcze w miescie na 97.8 MHz. Widocznie jakies babcie mu sie poskarzyly na problem z odbiorem 107.7 Przejechalem samochodem cale Siedlce, WSZEDZIE w radiu samochodowym mialem odbior Maryi ze 107.7 z Losic. Jezeli ktos ma jakies radia bazarowe i skarzy sie na zly odbior, to moze niech Rydzyk pomysli lepiej o zafundowaniu swoim wiernym sluchaczom placacym datki jakies lepsze odbiorniki, zamiast uruchamiac nadajnik tam, gdzie juz slychac stacje z osciennych nadajnikow! Teraz nadajnik Maryi na 97.8 w Siedlcach na niektorych gorszych odbiornikach powoduje smietnik, bo na 97.4 nadaje tam Jedynka. Jesli radio ma nienajlepsza selektywnosc, to te stacje nawazjem sie teraz zaklocaja. Takich przykladow jak Siedlce jest duzo wiecej. Nadajnikom umieszczanym w centrum miasta i to w poblizu terenow mieszkaniowych jestem bardzo przeciwny! Radio Maryja ma takich nadajnikow sporo. Skutek jest taki, ze na odbiornikach z nienajlepsza selektywnoscia w poblizu nadajnika Maryje slychac na calej skali i nie sposob odebrac zadnej innej stacji
Źródło: tvpmaniak.fora.pl/a/a,103.html


Temat: Fale radiowe w Ozorkowie

Czy ktoś oprócz mnie i mojej dziewczyny zauważył nakładanie się fal radiowych na siebie? W dwóch różnych autach te same właściwości. Wcześniej czegoś takiego nie było. Teraz jeżdżąc po ulicach Ozorkowa słuchając radio Eska wcina mi się chyba radio Maryja. Słuchając radia Wawa słyszę zapewne program pierwszy albo kogoś kto zakłóca te fale, np. nielegalną rozgłośnią radiową... Też tak macie?

Zaobserwowane przez Was zjawisko jest normalne.
Radio Eska i Wawa nadają obecnie z dachu wieżowca przy al. Piłsudskiego z mocami odpowiednio 0,6 kW i 2,0 kW, a to bardzo niewiele jak na taki punkt. Dawniej Wawa nadawało z komina EC-4 z Widzewa, skąd nadal emituje sygnał większość stacji FM dla województwa łódzkiego. Wymienione stacje ze względu na marne moce nadajników i kiepską lokalizację anten nadawczych można odebrać w Ozorkowie montując antenę odbiorczą, najlepiej kierunkową i dysponując odbiornikiem o wysokiej selektywności (zdolności do wyodrębniania sygnału spośród sygnałów o zbliżonej częstotliwości); w samochodzie nie licz na dobry odsłuch.
Prawdopodobnie Wawę na częstotliwości 90,1 MHz zakłóca Radio Maryja z Góry Kamieńsk o częstotliwości 90,2 MHz i mocy 10,0 kW. Szczegółowy, bardzo rzetelny wykaz można znaleźć tutaj.
Paradoksalnie wzmacniacze mogą pogorszyć odbiór, więc zobaczcie jak słychać bez nich.
PS. Ja mam anteny na dachu budynku i wysokiej selektywności tuner, więc te stacje odbieram w porządku, ale stacjonarnie rzecz jasna. Mogę się pochwalić, że mam nawet w Ozorkowie RMF Classic nadawany z innego łódzkiego wieżowca z mocą 0,2 kW a nawet stacje z Pabianic, Kutna, Łowicza, Skierniewic, Bartnik (koło Skierniewic), Rachocina (koło Sierpca), Żółwieńca/Żółwińca (koło Konina), Moszny (koło Pruszkowa) i Klepaczki (koło Częstochowy).
Źródło: forum.ozorkow.net.pl/viewtopic.php?t=7680

Formularz

POst

Post*

**Add some explanations if needed